E-Ticaret Sunucu ve SSL Güvenliği

Limon Bilişim 04.06.2020

E-Ticaret siteleri ilk olarak ortaya çıktığında, sunuculardaki güvenlik eksiği ve benzeri durumlardan ötürü birçok kullanıcı tarafından kuşkuyla karşılandı. Nitekim bu kuşkular yersiz değildi ve zamanla ortaya çıkan sorunlar SSL güvenliğinin önemini de gözler önüne serdi. 90’lı yılların ortalarında başlayan E-Ticaret zamanla çok büyüdü ve buna paralel olarak güvenlik tedbirleri de arttırılmış oldu.

Ancak SSL’nin bir iletişim protokolü olduğunu, bir ödeme protokolü olmadığını bilinmelidir. Net güvenliği üzerindeki tartışmalar, işlem sürelerinin kısa tutulması, en düşük maliyetle güvenlik yaratma ve ödeme kolaylığı gibi konulara odaklanmayı sağladı. Ödeme çözümlerinin en temel başarısı, güvenlik, maliyet ve sağladığı kolaylıklara odaklıdır. Güvenlik düzeyi altı şekilde sağlanabilir.

Kimlik: İşlemden önce ziyaretçinin ve ziyaret edilen sitenin tanınmasını sağlar.

Gizlilik: Kartla ödeme yapan kullanıcılar kart bilgilerini giriyor olsa dahi, site tarafından bunların görüntülenmesi engellenir.

Doğrulama: Alışverişin son evresinde gerçekleşen şeffaf bir güvenlik durumudur. Doğrulama sayesinde kullanıcılar, ne kadar ödeme yaptıklarını görüntüleyerek onay verebilir.

Veri Bütünlüğü: İletişim süresince ödeme verilerine müdahale edilmesini engeller.

Kullanıcıların İhtiyaçları

En başından beri, hizmet güvenliği, çevrimiçi ödeme sistemlerinin en fazla müşteri katma değeri faktörü olarak algılanıyordu. Net güvenliğe ilişkin sonsuz tartışmalar, çözüm sağlayıcıların ödeme kolaylığı, kısa işlem süresi ve düşük maliyetlerin zarar görmesine karşı yüksek güvenliğe odaklanmaya zorladı. Ancak, Cybercash, Digicash, eCash, SET ve diğerleri gibi güvenlik odaklı sistemlerin başarısızlıkları, çözüm sağlayıcıları kullanıcıları düşünmeye teşvik etti. Gelişen ödeme sistemleriyle beraber yalnızca kart tarama sistemleriyle değil, elektronik para, e-posta ödemeleri, e-çekler, elektronik sistemler ve mobil ödemeli seçenekler de oluşturuldu.

Hala güvenlik kaynaklı sorunlardan ötürü E-Ticaretten uzak duran kullanıcıların çok haksız oldukları söylenemez ancak bu gibi kaygılarının önüne 3 boyutlu koruma veya ön ödemeli kart hizmetleriyle geçebilirler. HEMEN İŞLETME WEB SİTENİZİ KURUN!

ŞİMDİ BAŞLA
Limon Bilişim Web & Logo Tasarım

Limon Bilişim, profesyonel internet sitesi, web tasarımı, e- ticaret uygulamalari, logo ve grafik tasarımları, alan adi ve hosting hizmetleri sunan bir kuruluştur. Limon Bilişim olarak müşterilerimizin ürün ve hizmetlerinin hedef kitlelerine daha verimli ve hızlı ulaşmasını sağlayan profesyonel çözümler sunarız. Firma içi işlemleri hızlandıran ve calışma verimliliğinizi arttıran uygulamalar geliştiririz. Müşterilerimizin isteklerini dinler ve kuruma özgu çözumler ile kurum imajı ile bağdaşan bütünsel uygulamalar geliştiririz. Her zaman dunyadaki degişimi takip eder, en yeni ve en guvenilir teknolojiyi kullanırız. Öncelikli amacımız %100 müşteri memnuniyetidir.

SOSYAL MEDYA